Slik blir nye Frydenlund skole: Byggestart i mars

Narvik kommune har signert kontrakt med Hent AS for byggingen av nye Frydenlund skole. Prosjektet forener moderne arkitektur med det ærverdige «Slottet», og skal stå klart til skolestart i 2027.

Illustrasjonsbilde av tidligere Villaveien skole, lyssatt. - Klikk for stort bildeTidligere Villaveien skole blir renovert og og en fullverdig del av nye Frydenlund skole.

Det er nå klart at Hent AS får oppdraget med å realisere den nye skolen. Den nye Frydenlund skole blir en 1–7-skole med kapasitet til rundt 375 elever, en økning fra dagens 350.

Prosjektet har en ambisiøs tidsplan, med oppstart allerede nå i vinter.

Riving og grunnarbeid

Arbeidet starter i februars med riving av det gamle «Blå-bygget» (det tidligere helsehuset).

  • April–juli: Grunnarbeidene ferdigstilles.
  • Etter sommerferien: Selve byggearbeidene starter for fullt.
  • Høsten 2027: Innflytting og skolestart i nye lokaler.

– Dette er et stramt tidsskjema, men ikke på noe vis urealistisk, sier prosjektleder Stian Nilsen i Narvik kommune.

Bibliotek vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png - Klikk for stort bildeBibliotek vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png Asplan Viak/Hent

«Slottet» våkner til liv

Den nye skolen vil bestå av totalt 5 000 kvadratmeter fordelt på to bygg:

  1. Et nybygg på cirka 2 800 kvadratmeter over to etasjer.
  2. Tidligere Villaveien skole (2 200 kvadratmeter), som nå blir en sentral del av skolen.

Det ærverdige skolebygget fra 1913, ofte omtalt som «Slottet», har stått ubrukt de siste årene. På grunn av fasadevern er prosjektet utviklet i tett dialog med kulturmyndighetene.

– Det har vært et spennende oppdrag å inkludere det verneverdige bygget i en flunkende ny skole. Sluttresultatet kommer til å bli helt fantastisk. Vi velger også å bruke midler på å lyssette fasaden på gamle Villaveien skole. Det fortjener et slikt bygg, sier Nilsen.

Situasjonsplan som viser skolebygg og skolegård ved nye Frydenlund skole - Klikk for stort bildeSituasjonsplan som viser skolebygg og skolegård ved nye Frydenlund skole Asplan Viak/Hent

Moderne læringsmiljø

Inndelingen av skolen er planlagt slik at de eldste og yngste elevene får sine egne soner:

  • Trinn 1–4: Skal holde til i det moderne nybygget.
  • Trinn 5–7: Flytter inn i de historiske lokalene i Villaveien.

I det gamle bygget blir to og to klasserom slått sammen for å skape bedre plass. Her blir det også etablert heis, nytt inngangsparti og spesialrom for kunst og håndverk, sløyd og forskerverksted.

Mat og Helse vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png - Klikk for stort bildeMat og Helse vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png Asplan Viak/Hent

Trygghet under byggeperioden

Byggingen vil skje samtidig som det er ordinær skoledrift i de eksisterende byggene. Kommunen forsikrer om at sikkerheten er ivaretatt.

– Dette krever helt tydelige HMS-rutiner og klare regler. Byggeplassen vil være helt avstengt fra uteområdet til skolen, og det skal ikke være mulig for barna å ta seg inn dit, forklarer Nilsen. Han viser til at de har god erfaring med tilsvarende prosjekter ved nye Kjøpsvik skole.

Garderobe vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png - Klikk for stort bildeGarderobe vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png Asplan Viak/Hent

 

Sløydsal vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png - Klikk for stort bildeSløydsal vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png Asplan Viak/Hent Forskkerverksted vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png - Klikk for stort bildeForskerverksted vist i illustrasjonshefte for nye Frydenlund skole.png Asplan Viak/Hent