ESTETIKK: Dansens estetikk handler om hvordan bevegelse, kropp og rom oppleves sanselig og følelsesmessig.
Monia Buyle
Visse ting kan bare sies gjennom dans, andre ting med bilder – og så er det altså musikken. Kombinasjonen er uslåelig. Dans som kultur er et universelt uttrykk for menneskelig kommunikasjon som binder folk sammen på tvers av tid og sted ved å formidle tradisjoner. Og den årlige juleforestillingen til Narvik kulturskole er ikke noe unntak. Måneden før jul er gjerne marinert i importerte forestillinger innpakket i juleglitter og "glanset papir". Dansefesten til kulturskolen er noe litt annet. Den er bare nær, ekte og herfra. Det er virkelig en manifestasjon av energi, mestringsfølelse og stolthet - elevenes og vår.
ALDERSSPENN: I Narvik kulturskoles juleforestilling er alle med, en hel generasjon faktisk. De yngste fire, de eldste nitten.
Monia Buyle
Mangfold av uttrykk
Onsdagens forestilling er koreografert av kulturskolens dansepedagoger Martin Grainger Hammer og Alex Beeton. Og av elevene selv. Resultatet er et mangfold av uttrykk, dynamikk og kreativitet og et sterkt visuelt og lydlig fokus. Det siste i form av mye spennende musikk fra nokså ukjente Invadable Harmony, fiktive Saja Boys, danske Agnes Obel, sørkoreanske Ive og Blackpink, og til mer kjente navn som Jan Jelinek, INXS og den produktive opera- og ballettkomponisten Adolph Adam. Uten å vite det helt, aner det meg at danselærerne anerkjenner musikken ungdom hører på, og lar det bli en del av prosjektet, og slik skaper enda større eierskap til det kunstneriske uttrykket.
SPENNENDE: Mye kreativitet og et sterkt visuelt og lydlig fokus. Blant annet ved å bruke mye spennende musikk som kanskje ikke er allment kjent.
Monia Buyle
Treffer hjerterota
Gjennomgripende for kulturskolen er at alle som vil og kan være med skal få muligheten til å skinne på scenen. Det er ei arbeidslinje det står respekt av. Og hvilket navn som blir satt på noen av dansestilene betyr ikke så mye. Det er en forestilling som uansett sikter mot hjerterota, og treffer. Den er sjarmerende langt inn i sjela – noe som er viktigere enn all perfeksjon. Barn har denne intuitive uttrykksmåten med unike signaturer i bevegelsene sine som forfører oss.
MANGE SJANGRE: Det er et bredt spekter av scenisk dans som framføres i kulturhuset på juleforestillingen: klassisk ballett, jazzdans og samtidsdans, hiphop og streetdance.
Monia Buyle
Viktig del
Som kulturuttrykk har dans vært sentralt i Narvik i flere tiår. Narvik var den første byen i Nord-Norge som tilbød danseundervisning ved egen ballettskole, i 1951. Det var starten på en gullalder for dans. Hele tre ballettskoler eksisterte i byen fram til 1996 da dans ble en del av Narvik kulturskole. Alle har hatt stor betydning for mange barn og unge i Narvik, og har bidratt til at dans er en viktig del av byens kulturelle liv med stor sosial- og samfunnsmessig verdi.
Varm og langvarig applaus ved teppefall ble akkompagnert av Mariah Careys "All I Want for Christmas Is You". Jeg vet hva jeg ønsker meg til jul: Mer kultur med og for barn og ungdom.
Glemmes skal heller ikke den store innsatsen som foreldrerådet gjør i kulissene. Applaus og fortjente blomster!
IMPONERER: Det ligger mange timers øving og terping bak resultatet, men så er det også en manifestasjon av formidling gjennom bevegelse som imponerer.
Monia Buyle